שיעורי הרב שלמה אבינר

משתמשי האתר היקרים! נשמח לתרומות ע"מ להמשיך את פעילות האתר ולשדרגה. תודה!

שטיפת מוח לפני השינה

מתוך שיעורי הרב שלמה אבינר

גרסה מ־19:15, 23 בדצמבר 2015 מאת Maale (שיחה | תרומות)

שטיפת-מוח לפני השינה

[מ"ראש יהודי"]

יש לעשות לילד שטיפת-מוח רגשית לאמור: "אתה שווה!", אלף פעמים ואחת: "אתה טוב – ותהיה יותר טוב". לא לומר רק: "אתה תהיה טוב", שמכאן משמע שעכשיו אינך טוב. לא נכון – אתה כבר עכשיו טוב, ותהיה עוד יותר טוב. במיוחד בשעה המיוחדת לכך – לפני השינה. נכון שלא תמיד האם פנויה, היא עסוקה ועייפה. יש להשתדל כמה שאפשר. אלה שעות הדמדומים של האדם, שעות שבין השכל לבין הדמיון, שבין העֵרוּת לבין התרדמה והחלום, בין התודעה לבין התת-מודע. זה מעין בין השמשות; בין הכרה לאי-הכרה. מה שנקלט ברגעים אלה שוטף את תת-ההכרה! אגב, כל מה שנרשם בהכרה מגיע לתת-ההכרה, אבל בשעה זו זה נקלט יפה יותר. זה הזמן לווידויים מיוחדים לפני השינה (עיין אורות הקודש ח"ג עמ' שב). אומרים לילד: "אתה טוב, אתה תהיה עוד יותר טוב. עשית דבר טוב".

יסוד גדול הוא לחזור על האמירה: אתה טוב. ואם הילד באמת לא טוב? אין דבר כזה ילד לא טוב! – אבל הוא כל היום עושה שטויות? ואנחנו לא? גם אנחנו נמצאים בים של אי-יכולת. בים זה יש איים של יכולת, ואותם עלינו לתפוס. עלינו לתפוס את הילד בשעה שהוא עושה דבר טוב, ולא לתפוס אותו כאשר הוא עושה דבר רע. מה הרווחנו מכך שתפסנו אותו עושה דבר רע? ממילא הוא תמיד מכחיש וגם עכשיו הוא יכחיש! ובאמת, למה הוא תמיד מכחיש? כי אין בו כוח להתמודד עם הידיעה הקשה שהוא לא בסדר, וזאת מפני דימויוֹ העצמי הנמוך. על-כן הוא מכחיש. אדם שיש לו הערכה עצמית בריאה, אינו בהול להכחיש; הוא מודה בטעות ומקבל אחריות.

כאשר יש הכחשה תדירית, ממילא הבעיה אינה הלכתית או מוסרית אלא חינוכית. יש לחפש את השורש לאותה הכחשה. מדוע הוא מכחיש בכל פעם? וכי מעולם לא עשה דבר רע? תמיד אלוּ האחרים? אחיו, אביו, המורה, החבר? וכי הוא זך כבדולח?

נלקח משאילת שלמה 215