שיעורי הרב שלמה אבינר

משתמשי האתר היקרים! נשמח לתרומות ע"מ להמשיך את פעילות האתר ולשדרגה. תודה!

הסיבה לברכת "יוצר האדם" מתחת לחופה (מאמר)

מתוך שיעורי הרב שלמה אבינר

שאלה: למה תחת החופה מברכים "יוצר האדם"? שהרי מברכים יוצר האדם שנולד ילד, אך למה עכשיו?

תשובה: מי שנשוי הוא לא בנאדם. מי שאין לו אישה הוא לא בן אדם כך מובא בכתובות אם אני זוכר נכון. סוד הנסירה. בהתחלה האדם הראשון היה איש ואישה ביחד, והקב"ה ניסרם וכך יוצא שהאדם הוא לא יצור שלם. ולכן "יוצר האדם". אם ככה, אם נוצרים בחופה, נוצרים יש מאין או יש מיש? כולנו יודעים יצירה זה יש מיש. הבריאה היא יש מאין, אך החתונה היא יש מיש. מהו היש? 40 יום לפני יצירת הוולד- בת פלוני לפלוני", כלומר, ההתאמה היא אלוקית. את האדם הראשון הוא ניסר, אבל אנחנו כבר מנוסרים. לאפוקי נוצרים שתחת חופתם אומרים "מזל טוב, ורק המוות יפריד ביננו", אנחנו אומרים שגם המוות לא יפריד. כי אנחנו נשואים לפני שנולדים ואחרי שמתים. בבחירת בריאה. כשמתחתנים נוצרים. אז מהי יצירת הוולד? זה מה שאומרים יוצר האדם.

אם אנחנו כבר קבועים מראש לפני יצירת הוולד 40 יום אז איך קורא שאנשים מתגרשים או רבים?

תירוץ א: טעו בבחירת בן הזוג. כל זוג שרבים אומרים: טעינו, אז אולי נתגרש?! התירוץ הזה לא נכון.

אלא התירוץ הנכון הוא שזה בגלל שלא ניהלו נכון את מערכת הנישואים. שכל מה שהקב"ה נותן זה בכוח, והם צריכים להוציא את זה בפועל. וכך מובא בסוגיית הסגולה והבחירה בא.תקנה.

צריך לעמול קשה. על מה? על הכל. וצריך לעמול גם כדי להנשא.

שמע תאמר אין לי כוח לעמול אני עצלן ובטלן?! לא נכון, אדם אוהב לעבוד, זה התענוג שלו! נמצאנו למדים שאם שהנישואים לא עלו יפה זה כי לא עמלו. ואולי לא הלכתי על האישה הנכונה? אולי אני אלך למקובל? אל תיקרי מקובל אלא מקבל. כי הנביאים לא קיבלו כסף, וכשקיבלו קיבלו חצי שקל. אתה תדע על פי שו"ע. לא צריך עכשיו לשאול כל דבר נביא. השו"ע אומר לך איך לבחור אישה. שו"ע אבן העזר. אבל בקיצור צריך הערכה ואהבה. איפה זה כתוב בשו"ע זה אני לא אגלה, צריך עמל!