שיעורי הרב שלמה אבינר

משתמשי האתר היקרים! נשמח לתרומות ע"מ להמשיך את פעילות האתר ולשדרגה. תודה!

לשלם כסף לשדכנים (מאמר)

מתוך שיעורי הרב שלמה אבינר

שאלה: כמה צריך לשלם לשדכנים? האם זו חובה הלכתית? הנושא מתחלק ל3 חלקים:

• אם היה סיכום בכתב או בעל פה הסיכום מחייב. גם בעל פה זה מחייב.

• אם יש מנהג קבוע- גם זה מחייב. כי אם הוא לא אמר בפירוש אני עושה לך שידוך ואתה חייב לשלם. בדיני ממונות הנמהג מחייב. ולכן מי שעושה שידוך אם יש מנהג שהוא מקבל כך וכך אתה חייב לשלם. מקובל בישיבות החרדיות שצריך לשלם.

• אם אין הסכם ואין מנהג אז לא חייבים שום דבר, אבל ראוי לתת מתנה.

עכשיו, ראוי להכניס מנהג קבוע כמו אצל החרדים לשלם. כל צד 5000 שקל. זה לא הרבה. חתונה עולה כמה עשרות אלפי שקלים ולפעמים יותר. זה עסק יקר. ולמה לשלם הרבה? כי אנחנו רואים שיש הרבה רווקים ורווקות בעמ"י. רווקים ורווקות מעל גיל 19 זה 300000, וצריך עמל רב כדי שאנשים יתחתנו. וכדי לעשות שידוך צריך הרבה זמן, הרבה עבודה, הרבה כאב ראש והרבה עוגמת נפש. גם לשדכן יש עוגמת נפש, הוא אומר- למה לו הצרה הזאת?! הוא עושה 100 שידוכים ולא יוצא לו כלום. אבל אם הוא יקבל כסף- זה יעזור. כמו שאמר אדם סמיס- שום דבר לא זז בעולם בלי הכסף. נכון יש כמה אנשים אידאליסטים, אבל בפועל אי אפשר ככה לבנות את הכלל.

שאלה: אם זה המקצוע של האדם אז ניחא אך אם הוא סתם חבר עדיין צריך לעודד את זה? כן, על מה שהוא טרח ועושה וממשיך. אם יהיה לו פרנסה אז יהיה לו כוח להמשיך עם זה.

תשובה: אנחנו מעדיפים לומר 5000 שקל. כי כתוב בספר יצירה 5 נגד חמש וברית כרותה באמצע, אם תמצא ראיה אחרת יותר טובה מזה אז נשלם פחות.

דברים בעולם לא זזים בלי כסף. כמובן גם הוא ריקח את זה. הוא הבין שצריך צדקה, וצריך קצת וויתורים. אבל מה שמזיז זה הכסף אצל רוב האנשים. יש אנשים אידאליסטים. כמובא בה. תפילין "העוסק בצרכי מצווה כמו זה המניח תפילין" ושואלים הרי הוא מוכר אותם ומרוויח מכך? אלא שזה עדיין מצווה. וכך מובא בסמג שם.

ש. רוב האנשים לא משקיעים בכך יותר מידי? ת. אי אפשר "נתת דבריך לשיעורים". תשלם לו לפי מה שהוא הוציא? מי עכשיו יכול לבדוק כמה היה לו עוגמת נפש וכן הלאה. וביוחד אחרי שזה בעיקר לא על העבר אלא על העתיד, שזה ימריץ אותו להמשיך ולשדך ולכן צריך לשלם. מה אתה מציע? מה נעשה אם לא זה? איך הוא ימשיך לשדך וכן הלאה? יש המון המון שדכנים. והם לא פותרים את כל הבעיות. חלק מהם לא בסדר, הם לוקחים הרבה כסף ולא מצליחים בכלל. מבקשים כמה אלפי שקלים ולא נותנים הצעות או שנותנים הצעות שדופות קדים. ויש כאלה שהם הגונים וישרים. והם לא מצליחים. זה עמל עצום! הם לוקחים כמה מאות שקלים וזה בסדר. ולכן צריך שכל זוג נשוי ישדכו! ומי שישדך ויצליח אז הוא צריך לדעת שהוא ירוויח.

כמובן שאם יש מישהו עני אשר עושה חתונה ב10 שקל, אז שישלם לשדכן 2 שקל. וכן צריך לשלם למדריך חתנים. צריך לשלם לו כמו שצריך, יש כאלה שנותנים איזה עוגייה יבשה, זה לא מתאים.

האם זה היה תמיד כך בעמ"י? נראה לומר שזה היה אפילו בזמן הראשונים. בספר נשואים כהלכתם- התשובות הראשונות נכתבו מוקדם. משלמים על התיווך. וכך משלמים על בחורה. כמה היא שווה? 2 מיליון?. אז צריך לשלם ע"פ אחוזים..

אני לא אומר שחייבים, זה רעיון. כי זה באמת בעיה, ואני לא מכיר רעיון אחר. יש הרבה שדכנים אשר משכללים שיטות שונות, וכותבים כל מיני שאלונים מתוחכמים. וכן הלאה.

בסנגפור מינו שר שהוא אחראי על ענייני שידוכים. הוא עושה סדנאות וכן הלאה. ולמה? כי זה חוסך כסף למדינה, חוסכים כסף בהוצאות צרכניות. וגם בזמן האחרון יש בסנגפור מקרים קשים על שחיטות. וכך השחיטות ירדה שם ולא בגלל שאוהבים את האמת והיושר שבהוויה, אלא בגלל שזה עולה כסף למדינה, וכך הם עושים שר לענייני שידוכים. אני הצעתי שיהיה פה שר כזה ולא רצו.

החתן והכלה חייבים לשלם למשדך, המשדך יכול לומר שהוא לא רוצה לקבל שקל אחד.

שאלה: נראה שאם אנחנו מצריכים לשלם כסף על שידוך- זה עוקר את כל עניין הגמילות חסדים. עכשיו נגבה כסף על כל מעשה חסד של אדם? ת. זה נכון. אבל מה נעשה? אנשים לא עושים חסד. אבל אם זה חבר שלו? גם אם הוא חבר שלו זה לא בטוח שהוא יעשה שידוך. "מילתא דלא רמיא עלא דאיניש". הוא לא חושב על זה, יש לו דברים אחרים לעשות. וכן גם אחרי כל עניין הכסף זה עדיין גמילות חסד. אם אפשר בחסד גמור אז בסדר, אך אם אי אפשר- אז צריך לזר את זה. איך? בכסף. דברים בעולם זזים עם כסף. וזהו כסף ישר אשר מגיע אליו באמת ויושר.

מי ששואל אותי אני אומר לו תן לו 5000 שקל כל צד. ואם הוא אומר לי אין לי כסף- אני אומר לו אז תתן כמה שאתה יכול.

אבל בישיבה פה? בישיבה של דלפונים אפשר לתת כל צד מסטיק... מסטיק ארוך שיהיה לשניהם.

====