שיעורי הרב שלמה אבינר

משתמשי האתר היקרים! נשמח לתרומות ע"מ להמשיך את פעילות האתר ולשדרגה. תודה!

לצמחים יש רגשות? (מאמר)

מתוך שיעורי הרב שלמה אבינר

גרסה מ־10:25, 2 במרץ 2020 מאת Maale (שיחה | תרומות) (יצירת דף עם התוכן "ש: במחקר של אוניברסיטת תל אביב התברר שצמחים משמיעים צלילים בתדר גבוה שאין האדם שומע, כאשר...")

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)

ש: במחקר של אוניברסיטת תל אביב התברר שצמחים משמיעים צלילים בתדר גבוה שאין האדם שומע, כאשר הם במצב מצוקה, כגון כאשר צמאים למים או נחתכים. זה מופלא!

ת: ודאי מופלא. מה גדלות מעשיך ד'. אך מזמן ידענו שצמחים מתקשרים ביניהם ועם הסביבה בדרכים שונות. למשל עצים מעבירים מידע אחד לשני דרך השורשים, במהירות של 1 ס"מ לדקה, כגון אזהרה על התקפה חרקים. ואז הם מפרישים חומרים מרים כדי להרחיק אותם, או חומרים כימיים כדי למשוך חרקים אחרים שיחסלו אותם. הם קהילה עם סולידריות.

ש: כאן מדובר במשמעת קול, וזה דומה לדברי חז"ל: "בשעה שכורתים את עץ האילן, קולו הולך מסוף העולם ועד סופו, ואין קולו נשמע" (פרקי דרבי אליעזר לד).

ת: לא בטוח שדברי חז"ל אלה כפשוטם, אולי הם משל לכך שאין להרוס סתם את הטבע. ובודאי הקולות שמשמיעים צמחים אינם מתפשטים למרחקים.

ש: אכן, רק 10 ס"מ. לפני זמן רב יצא ספר "החיים המסתוריים של הצמחים", המתארים את רגשות הצמחים. אם שופכים עליהם רותחים, הם מתפתלים מרוב כאב.

ת: לצמחים אין רגשות ואין מחשבות. רק לאדם וליונקים העליונים יש רגשות. לצמחים יש תגובות. זה משהו אחר. אין להם תודעה ואין להם מצפון.

ש: יש גם מאמר חז"ל: "מעשה בתמרה אחת שהיא עומדת בחמתן ולא היתה עושה פירות. והיו מרכיבים אותה ולא היתה עושה פירות. אמר להם רבי תנחומא: דקלי תמרה היא רואה מיריחו והיא מתאוה לה בליבה. הביאו ממנה והרכיבו אותה, ומיד עשתה פירות" (במ"ר ג). הרי רגשות!

ת: זה גם משל. וגם צמח אינו רואה בצורה זו.

ש:גם כתוב : "אין לך כל עשב ועשב מלמטה שאין ממונה עליו מלמעלה... ואומר לו: גדל" (ב"ר י).

ת: בודאי. יש חיות אלהית בכל ההויה כולה. ואתה מחיה את כולם. מה גדלו מעשיך ד'.

  • פורסם בשאילת שלמה 629