שיעורי הרב שלמה אבינר

משתמשי האתר היקרים! נשמח לתרומות ע"מ להמשיך את פעילות האתר ולשדרגה. תודה!

זהירות בפגיעה באישה (מאמר)

מתוך שיעורי הרב שלמה אבינר

"לעולם יהיה אדם זהיר בעונת אישתו כי דמעתה מצויה".

צריך להיזהר מאוד לא לפגוע באשתך כי דמעתה מצויה. קושיה: אם היא חלשה אם היא רגשנית זה בעיה שלה? תשובה: אומר המהר"ל לא. זה לא בגלל זה. אם מישהו אחר פוגע בה אין דמעתה מצויה אלא רק אם זה בעלה. מישהו אחר הוא זר, אבל בעלה היא עשתה איתו כריתת ברית, ואם זה פוגע ומעליב- אז החיים נהרסים. אז אין חוף מבטחים. זה בגלל שזה בעלה, וכשכורתים ברית צריך מאוד להיזהר.

הוא אומר לאשתו מה את עושה מזבוב פיל? תשובה, היא לא עושה מזבוב פיל אלא מזבוב זבוב, וגם זבוב הוא זבוב, איפה כתוב שאפשר לזלזל בפגיעה שבגודל זבוב?! גם זה דבר חשוב! ולכן צריך מאוד להיזהר. ואם נכשלים צריך לבקש סליחה.

איך מבקשים סליחה? ניסיון לא מוצלח לבקש סליחה: "מה את עושה מזבוב פיל". זה נקרא להעליל עוד יותר, וככה לא מבקשים סליחה. אלא, "לא ידעתי שאני פוגע, אני חמור" .ככה מבטאים סליחה. לכתחילה צריך מאוד להיזהר לא לפגוע, גם באחרים צריך להיזהר, אבל אצל אשתו זה חמור יותר. דבר שני אם זה קורה- אז צריך לבקש סליחה, צריך לפייס. כמו שאומרים חז"ל כשמורידים את הסיר מהאש- הוא עדין חם מהחום של האש. ולכן לפעמים צריך לחכות שהעניינים יתקררו ואז לבקש סליחה, סליחה זה לפעמים לא מספיק אלא צריך לפייס.