שיעורי הרב שלמה אבינר

משתמשי האתר היקרים! נשמח לתרומות ע"מ להמשיך את פעילות האתר ולשדרגה. תודה!

ויחי- חשיבות החלוקה לשבטים

מתוך שיעורי הרב שלמה אבינר

למה יעקב אבינו מעודד את השבטים והפירוד הרי אכלנו יותר מדי צרות מכל ההבדלים עם יוסף ואחיו? דווקא עכשיו אחרי שהכל נרגע הוא רוצה לעור שוב קנאה ביניהם? וגם משה רבנו- למה עודד את הפרדת השבטים? ואם זה כזה אידיאל מדוע היום אין שבטים? האם האידיאל זה "איש על מחנהו ואיש על דגלו" או "איש אחד בלב אחד?


השיעור משוכתב וערוך: ויחי ע''ג - אפשר לאהוב גם את השונה (מאמר)

שיעור שהועבר בתאריך: יד טבת התשע"ג

שיכתוב השיעור:

למה צריך שבטים, למה לא נהייה כל עם ישראל כאיש אחד בלב אחד, הרי רואים אנחנו כמה צרות יצאו מזה, מריבה בין יוסף לאחיו, בסוף נגמר טוב אך התחיל מאוד לא טוב. למה יעקב אבינו מאשר את השבטיות מקבע לנצח את השבטיות? ואחר כך משה רבינו מאשר את זה עוד פעם בכל שבט ברכתו? הרי עיננו רואות מה קרה מזה,

תשובה: זו שאלה טובה, ואכן כתוב ברב קוק שנכתב בספר אורות, ועכשיו אף אחד לא יודע, מאיזה שבט הוא חוץ מכהונה ולויה שיש לזה נ פקא מינה להלכה אבל אחרת זה נישכח אדם חושב שהוא צאצא של השל"ה של הרב טולדאנו ואף אחד לא יודע מאיזה שבט הוא, ר' אליעזר א' אלימלך מדינוב העל ספר בני יששכר אומר שבחלום התגלה לו שהוא משבט יששכר ושמחת עולם על ראשו וקרא לספר שלו בנ ייששכר ומכל כלל ישראל זה נשכח, איך יכול להיות?

תשובה כך ההשגחה האלוקית גזרה שזה ישכח. כי היו לנו די והותר מריבות לכן עכשיו עם ישראל כולנו כאיש אחד. אז אם ה' גזר שתשכח השבטיות אז למה בכלל בהתחלה שהיא תהיה.

תשובה מה שנשתכחה השבטיות זה זמני, זה לא האידאל, האידאל הוא איש על מחנהו ואיש על דגלו. אנשים הם שונים, משפחות שונות קבוצות שונות שבטים שונות אנשים שונים. אי אפשר להכריח אדם לינוק דם זר כמו אדם שעושים לו עירוי דם שלא מתאים לו הגוף לוחם נגד הדם הזה כמו נגד חיידק. גם שתל שותלים לו לב הגוף נלחם נגד הלב עד שפולט אותו ואז האדם מת. כי זה זר לו אז איך עושים השתלת לב? מדכאים את התגובה החיסונית של האדם, שהגוף לא מרגיש מי אויב ומי אוהב, כמובן עקב זה הגוף פגיע לחיידקים. אחכ כל חייב מקטינים את התרופה שמדכאת את התרופה החיסונית אך כל החיים הוא צריך לקחת תרופה כזאת אז הקבה בזמן הגלות מדכא את התגובה החיסונית שמונעת תגובה מונעת, שמירה משבטים אחרים כי אני צ ריך להיות אני כפי שאמר הר' מקוצק אם אני כי אתה אתה ואתה אתה כי אני אני אז אני לא אני ואתה לא אתה. כל שבט צריך להיות , אורות הקודש חלק א' שלילת ההשפעה הזרה, גם אם היא טובה לעתיד לבוא זה יסתדר, לא ילמדו .. כי כולם ידעו אותי מקטנם ואד גדלם : כל אחד הוא מיוחד, אז אם כל אחד מיוחד אני לומד ממשהו אחד, לבנתיים, אין ברירה, אך לעתיד לבוא לא אלמד ממשהו אחר, אז למה עכשיו עירבוביה של שבטים? אין ברירה שילמנו ביוקר גדול מדי את העיינות השבטית, עכשיו צריך פיקוח נפש איחוד שבטי אך בסוף השבטיות תחזור כמבואר ביחזקאל שהארץ מחולקת שוב לשבטים, אמנם החלוקה אחרת אך השבטיות תחזור.

עכשיו השבטיות היא בעכרינו עכשיו צריך מאמץ צנריפוגלי, כלומר ריכוז אל המרכז, אבל אחר כך תחזורנה התופעות הצנטריפוקרלי, (משיכה אל המרכז)

הותרו השבטים לבוא זה בזה בטו באב. הותרו, אם אתה זבולוני אתה יכול להתחתן עם דנית, שמשון אביו מדן אימו מיהודה, אך מומלץ זה לא אסור. עכשיו העיקר זה עבודת האחדות. אחדות ביא עבודה, לא מספיק לומר כולנו עם אחד ומי כעמך ישראל גןוי אחד בארץ, זה מילים, למעשה יש הרבה מתחים באומה. לא כמו בזמן בית ראשון ובית שני כי עברנו את כור היתוך הברזל של הגלות, וב"ה עכשיו אנו עם אחד. זה עבודתנו, במיוחד עכשיו בשיבת ציון, כי באים יהודים ממאה ארצות וצריך להפוך לעם אחד וזו עבודה קשה כי כל אחד מושך לכיוון אחר, מלחמת אזרחים לא תהיה. אבל לא מספיק לומר לא תהיה צריך להשקיע בזה הרבה. עיין מאמר של הרציה ממעקים אחרי פרשת אלטלנה שבאמצע מלחמה נגד האויב ירו בכוונה כוחותינו על כוחותינו בארץ ישראל ולמען עם ישראל וארץ ישראל. הרי זה טירוף, ירו על הספינות, ואז על הספינה כיוונו נשק חזרה. ואז בגין קם על הספינה והרים ידיים, ואמר אם אתם יורים אתם יורים דרכי. אמר בגין, אם זכרנו משהו טוב שעשיתי בשביל עם ישראל, יזכר לי שמנעתי מלחמת אזרחים. וזה לא הפעם היחידה הרבה פעמים הוא מנע מלחמת אזרחי. גם בסזון איך הם מסרו את האצל והלחי לבריטים, פרשיות עגומות.

אסור להירדם בשמירה, וכל ביטוי כל מי שמבטא ביטוי של שנאה צריך לחסום את זה בכל תוקף. האם בבחירות יש היתר? בבחירות כל המרבה לומר לשני הרי זה מוסיף קולות וזה דוחה אחדות. לא נכון, כל מי שמבזה את השני בבחירות יורד לו בסקר, בדוק ומנוסה. העם היושב בציון לא אוהב את מי שמלכלך על אחרים כדכתיב זבל מי שמלכלך, אתה מלכלך על אחרים אתה זבל.

הקב"ה גזר על שכחת השבטיות, לעתיד היא תחזור. היום שכחנו מהיכן אנחנו. יכול להיות שבגלל הגלויות הנוראיות אדם שכח אפילו את השם שלו, לכן זה עובדה ששכחנו, כשנחזור אנחנו נבין שזה רצון ד'. נעשה בדיקו תדי אן איי לבדוק מאיזה שבט אנחנו, אי אפשר לעשות בדיקו תדי אן איי, אין לנו בדיקות די אן איי של ראובן שמעון ולוי, יש לנו די אן איי של עם ישראל, והיא הוכיחה שאנחנו עם ישראל. אשכנזים, ספרדים, תימנים, אתיופים, וכו' זה אותו די אן איי. לא מאה אחוז אבל פחות או יותר.

שבט דן כבר היו שחורים. כפי שכתוב הנה חושים, חושמי, למה ניקרא חושמי? שהיה שחום. איך דן היה שחום ודוד היה עם פנים אדומות? ואחרים עם פנים לבנות? כניראה שמשרה אימנו היה חוש גנטי רחב מאוד, עובדה שכבר בעשו הייתה אדמוניות, ולכן נולדו ילדים בכל הצבעים. כך זה נוח לא מתבלבלים בין הילדים. חושים היה שוחמי, שחום. עשו היה אדמדם, אדמוני זה פנים אדומות. ודוד אדמוני, חשבו שדוד הוא ממזר בגלל שהוא אדמוני, כניראה זה היה נדיר. כניראה שיש גנים נסוגים שמתפרצים יותר מאוחר, אך זה נימצא שם כבר מהתחלה. כבר בהתחלה היו שונים. בגלל שכניראה אברהם ושרה היו מרוחקים מאוד. אף על פי ששרה הייתה אחיינית שלו,. אך כניראה היו מרחקים גדולים, כשיש מרחקים גדולים אז הילדים הם עם גוונים מאוד רחבים.

אי אפשר להכריח בן אדם להיות אדם אחר. האדם צריך להיות הוא. הכוונה אינה שאדם לא צריך להשתנות. אז אדם צריך להיות עצמו, אז אם כל אחד צ ריך להיות עצמו אז מדוע הקבה עשה את שכחת השבטים? הסברנו זה הדיכוי הזמני של התגובה החיסונית, זה זמני כדי להציל את הלב, זה זמני. אחרי שעבור את כור ההיתוך ואחר כך ניהיה שונים ואוהבים. יש פיתגם: מאוחדים בשוני. כי נלמד בכור ההיתוך להיות חברים, אך תלמידי חכמים בחול למה הם דומים למקל נועם, ובארץ ישראל מקל חובלים. יש תח שכשלא מסכימים. צועקים ומחרימים ויש תח שהם לא מסכימים בידידות מתנשקים ומחבקים וחברים. אז עכשיו קשה לנו להיות מקל נועם, אך בהמשך תחזור השבטיות ויהיה מקל נועם.

הגלות הייתה כור היתוך 2000 שנה ועכשיו אנו ממשיכים בכור ההיתוך,ף למה בגלות? כי האנטישמים שנאו את כולם, שמו את כולם באותו שק והכו את כולם, עכשיו ב"ה יש עדיין אנטישמים יש עדיין אויבים מסביב שמאיימים עלינו לכלותינו, ועכשיו צהל מצילינו מידם. אך עדיין יש אויבים, והם עושים את כור ההיתוך, כי הסכנה הכי גדולה זה חוסר האחדות שלא אחד בלבד, זה שאנחנו לא אחד בלבד זה עמד עלינו לכלותינו. אחרי כור ההיתוך של הגלות וכור ההיתוך של המשיח נהיה ידידים ואז תחזור השבטיות.

מזה נשארו שרידים, אך מזה אנו סובלים הרבה, אך זו לא אותה שבטיות, פעם השבטיות הייתה כ"כ קשה שהיו שני מדינות ליהודים, אחד לדתיים ואחד לחילונים, מה שיש היום זה גרושים, יש קצת מתחים, לא משהו נורא יותר מדי, אך אסור להירדם בשמירה. ולעתיד לבוא יחזור.

האם זה אפשרי? כן, ישמך אלוהים כאפרים ומנשה, כך היום מברכים, מדוע דווקא שניהם ולא ראובן ויהודה? כי אפרים ומנשה זה הפעם הראשונה מתחילת ההסטוריה ששני אחים מסתדרים. כי קין הרג את הבל ועשו ויעקב יצחק וישמעאל יוסף ואחיו. אולי הם לא רבים כי אין על מה לריב? אך הרי יעקב העביר את הבכורה ממנשה לאפרים, מה אתה אומר על זה מנשה, מה זה משנה? אין לו בעיה עם זה. אחים מתוקים. גם יותר מאוחר, אפרים עובדי עבודה זרה, אך חבור עצבים אפשרים, חבר טוב אפריים.

אם כן רואים שזה אפשרי. המשמעות המעשים תהיה כפי שכתוב בברכות של יעקב אבינו ומשה רבינו, השבט הזה לחוץ ימים ישכון והשבט הזה שפיפון עלי ארח, נחש עלי דרך נושך.. ויפל רכבו אחור. ויוסף בן פורת יוסף. כפי כל הרשימה יש שם את תכונות השבטים. וגם שמעון ולוי אפזרם ביעקב אפיצם ביעקב אפיצם בישראל. כלומר הם טיפוסים חריפים, זה טוב אך לא כולם יחד. טוב אחד כזה בכל ישיבה, אנשים תוססים ומתווכחים, טוב אחד כזה בכל מקום, לא שניים. והוא מתווכח, ויש לוביקורת וזה לא טוב וזה כן טוב ומעצבן את הרמים. כמה ככה זה בסדר אך לא יותר מדי.

אך צריך להיות מפוזרים, כך כותב הרש"ר הירש, שמעון חשוב מאוד וגם לוי חשוב מאוד אך הוא לא יכול להיות מנהיג האומה אלא כח תסיסה המכונה קפילזיזטור, אם הם יחד זה פצצה גרעינים אם הם מפוזרים זה כור גרעיני, מה ההבדל? כור גרעיני זה מפוזר, ויש גם חומר שניקרא מים כבדים שמאיט את מהירות החלקיקים. מים כבדים זה מימן שיש לו עוד אלקטרון רזרבה. והמים האלה הם סופגים ומאיטים. צריך מים כבדים. אז בכור גרעיני החומר הרדיואקטיבי הוא לא מצליח לעשות תגובת שרשרת, אך פצצה גרעינית כן. הפצצה הגרעינית הראשונה נעשתה עי מסה קריטית שחומר אחד מפרק את השני, שני חתיכות שיש להם מסה קריטית וכשהם מפילים אותה יש מנגנוןו שמקרב וגורם לפצצה גרעינית. המטוסים מחיל האויר הם מפילים את הפצצות בזוית מדוייקת בזוית אלכסונית שהיא תיפול בתחתית הבניין ואז היא מתפוצצת בדיוק של מאית שניה ואז היא מתפוצצת בתוך הבניין בתחתית באמצע וכל הבניין הופך לעפר וקורס פנימה והבניינים שבאזור כלל לא ניפגעים. זה כשרון מדהים.

אם שמעון ולוי הם יחד הם פצצה גרעינית תראו מה הם עשו בשכם, אך הם מפוזרים, שמעון מ ל מדי תינוקות, מלמד תינוקות צריך להיות אדם תוסס. אי אפשר אדם שקט והילדים קופצניים. הוא צריך להיות כזה תוסס. אופוזיציה ואז הוא מלהיב. ושבט לוי הולכים ומלמדים תורה בכל מקום אך זה צריך להיות לא במקום אחד.

מה יהיו השבטים לעתיד? אפשר לראות דוגמאות של הכוחות של השבטים, השבטים של עם ישראל, הם מייצגים בזעיר אנפין, את הריבוי והגיוון העולמי שעל פני כל כדור הארץ וכאשר אנחנו בתוכינו נעשה אחדות השבטים, העמים ידעו לעשות אחדות ביניהם, כי בזעיר אנפין כל הגלויות שעלו לארץ ממאה ארצות יש גוונים ביניהם אחד מגרמניה אחד מרוסיה אחת ממרוקו אחד מסין, יש התנגשות תרבויות שהיא בזעיר אנפין מה שקורה בכל העולם וכאן אנו מסתדרים.

אין לו הנהנגה, אין לו שבט פרטי, אין לו נחלה משלו. איך כתוב אפיצם והוא לא הופץ? הוא כן הופץ, אין לו נחלה משלו. אלא הוא קיבל מקום ביהודה, ויהודה זה ענקי, אז בסופו של דבר הקבה סידר שיתפזר. בהתחלה היה ביהודה ואחכ בכל מקום.

בעולם יש כל מיני טיפוסים, יש טיפוסים שדומים ליוסף ויש שדומים ליהודה. היו מלחמות דת קשות מאוד. מלחמת שלושים השנה, מלחמת דת, קטולים פרוטסטנטים אז אני לא עכשיו קובע מה כל אחד, אך זה השקפות עולם שונות עם ראש אחר סדר חיים אחר, אנו לא מבינים הרבה כי "זה טריפה וזה נבילה" אך הם באמת שונים. פרוטסטנטים זה אנגלים גרמנים, קטולים זה צרפתים ספרדים איטלקים. פרוטסטנטים זה צפון אמריקה קטולים זה דרום אמריקה. והיו מלחמות דם מוצפות על רקע אידאולוגי.

זה כתוב בברכות למד ברכות ותראה. אשר שמנה לחמו – אז מובן שהוא חקלאי וכדומה עי' רשי והפירושים.

אם כולם יתחתנו עם כולם תהיה דייסה אחת גדולה, צריך להתמחות. אני רופא ואתה סנדלר, הוא גם וגם, אז עדיף אולי רופא אחר מומחה. איש על מחנהו ואיש על דגלו, אל תרקוד על כל החתונות, תהיה מומחה במה שאתה עושה חיל מיוחד לאויר וחיל מייוחד לים, כך גם השבטים יש שבט מומחה לזה ויש שבט מומחה לזה. משל הערוגות באורות הקודש, צריך לדלל את הצמחים אחרת הם מוצצים אחד לשני את האדמה והמים. הרצי"ה היה מביא את הלויים אני מהשוערים ואתה מן המשוררים, מ שורר ששיער ושוער ששירר חייב מיתה. אתה איש ואתה אישה לא לערבב תפקידים, מה שעושים עושים טוב.

הוא לומד ביוטכנולוגיה, זה מקצוע אחד. מי שעוסק בזה הוא פחות טוב בטכנולוגיה מטכנולוג ופחות טוב בביולוגיה מביולוג, אך הוא יורת טוב בתחומי הבניינים, שיתופים טכנולוגים לביולוגיה. יש את זה בכל דבר, המגע בין שני המקצועות. אך זה בסדר.

סיכום: אנשים הם שונים ושבטים הם שונים והאידאל אמרנו כמה פעמים איש על מחנהו ואיש על דגלו. בוודאי שמעון יהיה תוסס, גם לוי תוסס, אך ללוי היה תיקון, הרי כתוב בשבט לוי מי לד' אלי, הרגו איש את אחיו והלכו והרגו, זה יותר חמור משכם! לא, כי את זה משה רבינו אמר, זה תחת הכח של ההנהגה המרכזית לעתיד לבוא גם שמעון יקבלו את ההנהגה המרכזית. אך שמעון ציפצף על משה רבינו, גם אתה לקחת את ציפורה! אך היא התגיירה, אז מה? זה וויכוח קשה. אך שבט לוי קיבל את המרות של משה רבינו, בהמשך גם שבט שמעון יקבל את המרות ואז יקבל גם נחלה.

סיכום: זמן השבטיות עוד לא הגיע, עכשיו זה זמן של האחדות. עכשיו זה לא הזמן של הצנטריפוגלי, בריחה מן המרכז. אלא צנטריפטלי, מן המרכז משיכה, זה העבדה שלנו עכשיו לאחד ולאחד ולאחד כמה שאפשר. זה העבודה. כמה זמן? אנו לא יודעים לפעמים יש עולמות כאלו.

האם הייקום הוא בהתפשטות או שהוא בהתכוצות? שיש תזוזה זה ברור, אומרים שהעולם עכשיו בהתפשטות, הגלקסיות מתרחקות ממה? מהגלקסיה שלנו. מדוע? כולם מתרחקות מכולם, זה המשך של המפץ הגדול, הם מתרחקות. מה יהיה? האם ההתרחקות תמשיך עד אין סוף או שמתי שהוא הם יתחילו ליפול אלו על אלו. ומדוע שזה יקרה? לא יודע. חשבונות מסובכים. אך זה יקרה עוד הרבה זמן.

בגלות הייה פיזור, עכשיו זה זמן של התלכדות, זמן של תיקון. כמובן יש מחיר להתאחדות, מאבדים גוונים. אך זה מחיר. לכל דבר יש מחיר, כפי שאמרנו על שתל הלב.