שיעורי הרב שלמה אבינר

משתמשי האתר היקרים! נשמח לתרומות ע"מ להמשיך את פעילות האתר ולשדרגה. תודה!

ביזוי תלמידי חכמי- האם למחות? (מאמר)

מתוך שיעורי הרב שלמה אבינר

שאלה: בעניין כל מיני מחאות שכתבו, מזל שלא הייתי פה אתמול. בגלל שמישהו כתב שטויות ואני אפילו לא יודע מה. לא צריך להפריז בדבר הזה במחאות בגלל 2 סיבות:

א. זה נותן כאילו חשיבות. אז מה כל מי שיכתוב שטות אז נגיב? זה נותן לזה חשיבות. עיתונאים רגילים ע"פ רוב הם לא אנשים אחראים. זו פרנסתם. והם חייבים שיהיו דברים מעוררים ופיקנטיים. וסקנדלים ושערוריות. מזה הם מתפרנסים. גם יש עיתונאים חשובים. היתה אחרת עיתונאית שלחמה נגד מכירת סמים לקטנים. ובסוף רצחו אותה. ובעקבות זה הממשלה שם חוקקה חוק שאסור למכור לקטנים. יכולים העיתונאים לעשות דברים חשובים, ועד מסירות נפש. זה אפשרי. אז העיתונאית ההיא שברה את הרגל, וזרקו עליה דברים. וכן עוד הרבה עיתונאים נרצחו בעולם. אבל יש גם עיתונאים שמה שהם מחפשים זה לעשות רעש על דברים חסרי ערך. אז לא צריך כ"כ להשים לב. אמר ר' אברום- אם אגיב על כל דבר שכתבו נגדי- זה יהיה משרה מלאה. ולכן לא צריך להשים לב לדברים האלה.

ב. יש בזה גם קטרוג. כמו שחז"ל אומרים שהיה קטרוג אחרי פילגש בגבעה שלא מחו על כך. [..] עד שאתה מוחה בגלל מישהו שהוא חצי איזוב הקיר למה אתה לא מוחה על כבודו של דוד המלך וכן הלאה. שמלכלכים עליהם ומלמדים עליהם דברים נוראים ומבזים אותם מהבוקר עד הלילה. [...] דוד חטא או לא חטא, וכן הלאה, מנסים להסביר את החטא שלו בצורות שונות, מה שכתבו על זה המפרשים אז בסדר. הם מעמידים כל מיני העמדות כדי להסביר שזה לא היה חטא. ולמה? בגלל שדוד המלך הוא גדול וקדוש וצריך להבין את מכלול מעכשיו מול המעשה הזה. וכפי שמוכיחים שם בסוגייא הזו חזקת האדם גוברת על חזקת המעשה, ולכן יש להרבות ולהוכיח שדוד המלך כלל לא חטא. כותבים על אבותינו דברים בלתי נסבלים. וצריך להיזהר בזה. וגם התנאים אמרו? אם תהיה תנא אז גם לך יהיה מותר לומר. הם אמרו 100ם דברים ברורים ומובנים ודבר אחד לא ברור, אז תבין את האמירה הזו שלו ע"פ שאר דבריו.

שאלה: מצד התלמידים לא צריך למחות? תשובה: כמו שאמרתי, לא צריך למחות יותר מידי. אל תרביץ לסוס מת. הרגו אותו כבר אז אל תעשה ווידוי הריגה.

שאלה: לכאורה ביזוי תלמידי חכמים זה דבר חמור מאוד? תשובה: נכון זה חמור, ולמה אתה לא מוחה על ביזוי כבודו של ת"ח. וזה לא אותו הדבר, זה אנשים חיצוניים וזה תוכנית לימוד וכן אופנה כוללת. אבל גם ביזוי ת"ח זה תופעה כוללת? זה נכון. אבל אני אומר לא לתת לו את החשיבות. הוא רוצה את הפינג פונג הזה. הביזיון של גדולי עולם יותר חשוב ועליו צריך להילחם. שככה מחנכים מורים ומורות גננים וגננות.

האם להוציא את העיתון הזה מבית הכנסת? תשובה: בגלל שמישהו פעם כתב משהו לא נכון אז נוציא את העיתון הזה?! אין לדבר הזה סוף. לא צריך להגזים. כבוד רבותינו צריך להחמיר. כמה שנגזים זה לא יספיק.

במאמרי הראי"ה מובא אנחנו לא אחראים על אבותינו שהם לא חטאו, שהרי כתוב אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא. הענקים האלה מרוב שהיו דואגים על הקודש לפעמים עברו על המידה. כמו משה רבינו שכעס "שימעו נא המורים", הוא לא כעס בגלל שדרכו לו על הרגל. מדובר בגדולי עולם שהיו מלאכי אלוקים. אז אם אתה רואה משהו צריך להסביר את החריג ע"פ הכלל. כמו תשובת הרמב"ם באגרות.

שאלה: למה לא להוציא עיתון זה מבית הכנסת שהרי זה לא מקרה ראשון. יש המון ביזוי ת"ח. ת. עדיף שנלמד תורה. לא לעשות.. חבל על הזמן.. לא צריך לבזבז את הזמן על זה. אומרים על בחורי ישיבות חרדים אשר נפצעים בתאונות דרכים בבין הזמנים כי הם נוסעים מהר וכן הלאה הם כל הזמן כנוסין ומכונסים ובבין הזמנים הם מרגישים שהם צריכים להתפרק ולכן זה בא לידי ביטוי בנסיעה מהירה. אנחנו לא צריכים את כל זה אנחנו בונים יישובבים, עושים הפגנות וכו' וכו'.

עורך העיתון אמר למישהו- אז מה? מותר לאמר ביקורת. כמו שמותר לבקר את דוד המלך וכל חכם מישראל כך אנו מבקרים רבנים.

יצא המרצע מן השק- הוא יכול לומר ביקורת על כל אחד, יוצא שזה מחלה עמוקה שמבזים גם גדולי עולם ולא מבינים את ערכם. לא מבינים מה עניינה של התורה, ולכן צריך להוסיף תורה ויראת שמיים